banner22

banner16
18 Ekim 2019 Cuma

5 yeni havalimanı geliyor!

Her 100 kilometreye bir havalimanı hayali gerçek oluyor. Bu kapsamda İstanbul'a Üçüncü Havaalanı, Rize-Artvin Bölgesel Havaalanı, Çukurova Havalimanının yanı sıra turizmin başkenti Antalya'da Kaş-Demre arasında üçüncü havaalanı yapılması planlanıyor.

29 Mayıs 2015 Cuma 15:42
 5 yeni havalimanı geliyor!


Cumhuriyet'in 100'üncü yıl dönümü olan 2023 yılına kadar havaalanı sayısını 60'a çıkarmayı planlayan Hükümet, Ordu-Giresun ve Hakkari Yüksekova'daki havaalanlarının açılışının ardından diğer havaalanlarının planlamalarını hızlandırdı.

Bu kapsamda İstanbul'a Üçüncü Havaalanı, Rize-Artvin Bölgesel Havaalanı, Çukurova Bölgesel Havalimanının yanı sıra turizmin başkenti Antalya'da Kaş-Demre arasında üçüncü havaalanı yapılması planlanıyor.

Her 100 kilometreye bir havaalanı

Önceki gün açılan Hakkari Selahaddin Eyyubi Havaalanının ardından Türkiye'deki hava limanı sayısı 55'e ulaştı. 'Her 100 kilometreye bir havaalanı' ilkesi ile yola çıkan Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, küçük şehirlerin birlikte kullanabileceği bölgesel havaalanlarını hayata geçirme kararı aldı. Bu çerçevede Rize-Artvin Bölgesel Havaalanı her iki şehir tarafından birlikte kullanılacak.

Bu havaalanı Ordu-Giresun Havalimanı'ndan sonra Türkiye'de denize dolguyla inşa edilecek ikinci havaalanı olacak. Rize-Artvin'in yapımına yılın ikinci çeyreğinde başlanacak. Rize'nin Pazar ilçesi ile Yeşilköy yerleşim yerleri arasında yapılması planlanan proje, 766 hektar alandan oluşacak.

Proje sahasında yaklaşık 266 hektarlık alanda deniz dolgusu yapılacak. Rize-Artvin Havalimanı'nın, 2014 yılı birim fiyatlarıyla altyapı için 400 milyon lira, üstyapı için ise 120 milyon lira olmak üzere 520 milyon liraya mal olması bekleniyor. Bu havaalanının 2017'de işletmeye açılması planlanıyor. 

Türkiye'nin ikinci büyüğü Çukurova'ya 

Mersin'in Tarsus ilçesinde yapımına başlanılan ve yüzde 20'i tamamlanan Çukurova Bölgesel Havaalanı ise hem Adana hem de Mersinlilere hizmet verecek. Çukurova Havaalanı Türkiye'nin ikinci büyük havaalanı olacak. Yıllık 30 milyon yolcu kapasiteli olması planlanan Çukurova Havaalan'ının 2016'nın Mart ayında tamamlanması öngörülüyor.

Turizmin başkenti Antalya'ya da üçüncü havaalanı yapılması için planlamalar yapıldı. Kaş-Demre arasında bir bölgeye yapılacak havaalanı uluslararası bir hava limanı olması bekleniyor. Talebe göre havalimanı daha da genişletilecek. 

Yapımı süren havaalanları arasında ise İstanbul'a yapılacak 3'üncü havaalanı ise ayrı bir önem taşıyor. Yıllık 150 milyon yolcu kapasiteli olacak olan İstanbul'daki Üçüncü Havaalanın ilk etabının 29 Ekim 2017 tarihinde hizmete girmesi öngörülüyor.

Projenin tamamının 2018 yılında bitmesi ile yıllık 94 milyon yolcuya hizmet veren Atlanta Uluslararası Havalimanı'nı geçerek dünyanın en yüksek yolcu kapasiteli havalimanı olması bekleniyor.

THY Genel Müdürü Temel Kotil, Ankara Esenboğa Havaalanı'nın yeni hatlar için yetersiz olduğunu dile getirmişti. Kotil, “Esenboğa yeni dış hatlar için elverişsiz ve şu anda maksimum doluluk yaşıyor. İstanbul ve dış hat uçuşlarının Ankara'ya yoğunlaşması için Esenboğa gibi nitelikli ve donanımlı bir havaalanı daha yapılması gerekiyor. Yeni bir havaalanı Ankara'ya şart” sözleriyle Ankara'ya ikinci havaalanına işaret etmişti.
    Yorum yazmak için sitenin üst kısımdan giriş yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen olun!
banner17
ÖZEL HABER
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
ARŞİV