banner22

banner16
23 Eylül 2019 Pazartesi

Bodrum'da topraktan tarih çıkıyor!

Bodrum'da ayrı ayrı yapılan iki sondaj çalışmasında ortaya çıkan tarihi mezarlarda çalışmalar devam ediyor. Ortaya çıkan 11 ve diğer 18 mezar incelemeye alındı.

21 Nisan 2015 Salı 14:45
 Bodrum'da topraktan tarih çıkıyor!

Muğla'nın Bodrum ilçesi Yokuşbaşı Mahallesi 2011 Sokak içerisindeki Halil Tokgöz'ün arazisinde su bulmak için sondaj çalışmaları yapıldı. 80 metrekare alanda gercekleşen sondaj çalışmaları esnasında tarihi mezarlara rastlandı. Bodrum Sualtı arkeoloji Müzesi Arkeologları, Sosyo antropologlar eşliğinde devam eden kazılarda mevcut bulunan 11 mezar incelemeye alındı.
80 metrekarelik bir arsada lahitler, pitoslar, urneler (ölü küllerinin konulduğu kap) çıkarıldı. Üçüncü derece sit alanlarında gercekleşen sondaj kazılarında tarihi yapıt çıkması arsa sahipleri şoka uğrarken, kültür ve tarihe önem verenleri ise sevindi.
Yokuşbaşı Mahallesi’nde yaklaşık olarak 3 ay evvel başlatılan başka kurtarma kazılarında ise mezar sayısı 11’den 18'e yükseldi. Mermerden oyma yekpare lahit ve üçgen kapağı ile taştan örülmüş mezarların M.Ö 5. yüzyıldan kaldığı öğrenildi. Bu mezarlarda, değişik tip ve boyutta mezarlar ve içlerinde pişmiş toprak kaplardan oluşan ölü hediyeleri, müze uzmanlarınca gün ışığına çıkarıldı.
Kurtarma kazılarında mezarlardan çıkarılan tarihi eserler ve kemik kalıntıları incelenmek üzere Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi'ne götürülürken, kısa zaman içinde mevcut bulunan mezarların ve buluntuların, Yokuşbaşı Mahallesi’nin, kaynaklarda bahsi önceki Bodrum (Halikarnassos)’ un nekropolü olduğu iddia ediliyor.

    Yorum yazmak için sitenin üst kısımdan giriş yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen olun!
banner17
ÖZEL HABER
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
ARŞİV