banner22

banner16
23 Eylül 2019 Pazartesi

Yaşanabilir Bir Dünya Daha Keşfedildi

Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi (NASA) insanlığın geleceği adına muhteşem bir keşfe daha imza attı. Uzayda, tıpkı Güneş sistemimiz gibi bir sistem içerisinde yer alan, Dünya Benzeri Yaşanabilir Fakat Daha Büyük Gezegen Bulundu.

16 Eylül 2015 Çarşamba 16:39
Yaşanabilir Bir Dünya Daha Keşfedildi
Gün geçmiyor ki NASA’nın uzay kaşifi Kepler uzay teleskopunun, insanlığı heyecanlandıran yeni keşiflerinden haberdar olmayalım. İşte bu keşiflerin belki de en önemli ayağını oluşturan, “Yeni bir dünya mı acaba?” sorularıyla, gelecek nesiller adına bizleri umutlandıran, Dünya Benzeri Yaşanabilir Fakat Daha Büyük Gezegen Bulundu.Söz konusu gezegene, gezegeni keşfeden teleskoptan esinlenerek, Kepler-452b ismi verildi.

500 milyon dolarlık bir projenin ürünü olan kepler Uzay teleskopu, ilk ateşlendiği 2009 yılından bu yana, uzay keşiflerini başarıyla sürdürüyor. Bu keşifle birlikte; şu ana kadar, dünya standartlarında yaşanabilir on ikinci gezegenin keşfedildiğini belirten NASA yetkilisi Joseph Twicken, en son keşfi gerçekleşen Kepler-452b ile ilgili şu açıklamalarda bulundu: “Güneş benzeri bir yıldızın yörüngesinde yer alan bu gezegen; hem yaşama elverişli koşullarda yer alan bölge içinde keşfedildi hem de Dünya’ya yakın bir boyutta olduğu için, bu açıdan da bir ilk olma özelliği taşıyor. Burada, yaşama elverişli olmasından kastımız; bu gezegenin su bulundurabilmesi adına, kendi yıldızından yeterli ışık aldığı mesafeyi ifade etmesidir.” Konuyla ilgili, SETI Enstitüsünden JeffCoughlin ise şu ifadelerde bulundu: “Şu ana kadar, yıldızlarının yaşanabilir bölgesind eyer alan on iki gezegen keşfedildi. Bunlardan dokuz gezegenin büyüklük ve sıcaklık olarak, Dünya’mıza çok benzediği görülmektedir. Kepler-452b de bunlardan biridir.”

Anlaşılan o ki, gelişen teknoloji ve ilerleyen zamanla birlikte, Dünya Benzeri Yaşanabilir Fakat Daha Büyük Gezegen Bulundu haberlerini sıkça duymaya devam edeceğiz. 
    Yorum yazmak için sitenin üst kısımdan giriş yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen olun!
banner17
ÖZEL HABER
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
ARŞİV