banner22

banner16
17 Eylül 2019 Salı

THY Uçaklarını Ekipleriyle Beraber Kiralayacak

THY yere indirdiği uçakları ekipleriyle başka ülkelere kiraya verecek

30 Kasım 2016 Çarşamba 11:42
THY Uçaklarını Ekipleriyle Beraber Kiralayacak
Rusya krizi, 15 Temmuz darbe girişimi ve terör saldırılarının neden olduğu turizm sektörünün daralması sonrası tasarruf tedbirlerini artıran Türk Hava Yolları yere indirdiği uçakları başka ülkelere ekipleriyle kiraya vermeyi planladığı öğrenildi. Kış sezonunda maliyetlerini düşürmek için gelirin ve doluluk oranlarının düşük olduğu 5'i iç, 17'si de dış hat toplam 22 noktaya seferi iptal eden THY çoğunluğu Airbus 330 tipi uzun menzilli olmak üzere aralarında kiralıkların da olduğu başka tip uçaklar da dahil birçok uçağı da yere indirdi.

UÇAKLAR PAKETLENDİ

İstanbul Atatürk, Antalya, Ankara, Bodrum ve İzmir havalimanlarında yere indirilen 32'den fazla uçak paketlendi. Özellikle uzun uçuşlarda kullanılan Airbus 330 uçak tipinde de pilot fazlası meydana geldi. Bunun üzerine THY tarafından bu tip uçaklarda görev alan pilotlarına ücretsiz izine çıkabilecekleri veya izin haklarını kullanabilecekleri söylendi. Mart ayında yeniden uçurulması planlanan, yere indirilen uçaklar için THY'nin yeni bir plan üzerinde çalıştığı da ortaya çıktı.

YERE İNDİRİLEN UÇAKLAR EKİPLERİYLE KİRAYA VERİLECEK

Edinilen bilgilere göre THY yere indirdiği Airbus 330 tipi uçakları wet lease yani ekiplerle birlikte başka ülkelerin havayolu şirketlerine kiraya vermeyi planlıyor. Böylece THY hem uçakların yatmasından ve bu tipteki uçakları kullanan pilotların uçmamasından dolayı oluşan zararı önleyecek hem de yeni gelir kapısı da açmış olacak. THY'nin uçakları kiraya vermek için bazı ülke havayolu şirketleri ile görüşme içinde olduğu öğrenildi. İran'dan da kiralama teklifi aldığı öğrenilen THY'nin yere indirdiği uçaklar için Körfez ve Uzakdoğu ülkeleri ile Suudi Arabistan'dan da havayolu şirketlerinin ilgilenmesi bekleniyor. Anlaşma sağlanacak olan ülkenin havayolu şirketleri adına THY'nin uçakları ekipleriyle sefer yapacak. Kiralanan uçakları da o havayolunun renkleriyle boyanacak. 
    Yorum yazmak için sitenin üst kısımdan giriş yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen olun!
banner17
ÖZEL HABER
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
ARŞİV