banner22

banner16
18 Ekim 2019 Cuma

Sağlık Bakanlığı jet uçak devrine başlıyor

Sağlık Bakanlığı, organ nakillerinin artmasıyla birlikte hava filosuna jet uçakları da katıyor. Yeni gelen uçaklarla birlikte Bakanlık, organların transferlerini jet hızıyla yapacak.

28 Ağustos 2015 Cuma 16:01
Sağlık Bakanlığı jet uçak devrine başlıyorTürkiye’de binlerce kişi ikinci bir hayat için organ nakli olmayı bekliyor. Sağlık Bakanlığı da organ nakillerindeki artışı göz önünde bulundurarak, hava ambulans filosuna jet uçak ekliyor. Bu yeni jet uçakla birlikte Bakanlık, organların daha hızlı bir şekilde şehirler arası transferini yapmayı hedefliyor.  17 helikopter ve 3 uçak ambulansı bulunan Sağlık Bakanlığının filosuna bir de jet uçak ekleyeceğini dile getiren Acil Sağlık Hizmetleri Genel Müdürü Osman Nacar, konuyla ilgili şu bilgileri verdi:

Organ naklinde zaman çok önemli

“Hasta taşımacılığında helikopter ve uçak ambulanslar çok önemli. Jet uçak için hizmet alımını önümüzdeki ay içerisinde gerçekleşeceğiz. Bundan sonra organ nakline özel sadece organ taşıyan uçak ambulansımız olacak. Şu ana kadar havadan 440 organ nakli yaptık. Organ nakilleri zaman kaybına tahammülü olmayan süreçler. Genelde organlarımızda aynı anda 3-4 vakaya nakil ettiğimiz organlar var."

2,5 milyon vaka taşındı

“Bakanlık bünyesinde 4 bin 300 kara, 6 deniz, 17 helikopter ve 3 uçak ambulansı bulunuyor. 2015 yılının başından bu yana 2,5 milyon vaka taşındı. 2015 yılının ilk 7 aylık döneminde hava trafiğinde de yoğun bir artış yaşandı. Türkiye genelinde ambulans helikopterle taşınan vaka sayısı 21 bin oldu. Bunların 2 bin 100'ünün helikopter ambulansla taşındı.”

“5 uçak ambulans ile hizmet vereceğiz”

"Uçak ambulans sayımız 3’tü. 2015 yılı sonunda uçak ambulans sayımız 4’e çıkıyor. Onun yanında bir tane de organ nakli için uçak ambulansımız olacak. 5 uçak ambulans ile vatandaşımıza hizmet edecek. Şu ana kadar uçak ambulanslarla 8 bin vaka taşıdık. Bu yılın ilk 7 ayında bin vaka uçak ambulansla hasta nakili yaptık. Uçak ambulanslar, sadece Türkiye genelinde değil, yurtdışındaki acil durumlara da müdahale etti. 300’ün üzerinde hastayı yurtdışından getirdik. 100 ülkeden Türkiye’ye hasta nakili yaptık. 2015 yılının sonlarına doğu Türkiye’de iki bölgede gün batımı ve gün doğumu uçuşları da başlayacak.”
    Yorum yazmak için sitenin üst kısımdan giriş yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen olun!
banner17
ÖZEL HABER
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
ARŞİV