banner22

banner16
18 Ekim 2019 Cuma

NASA, Uçak Testlerini Sürdürüyor!

Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi NASA, uzay keşfine önderlik etmekle beraber, özellikle havacılığın günümüze kadar güvenli bir gelişim göstermesinde de ciddi katkı sağlayan isimlerden oluyor. Bugün birçok hava ulaşımı ve hava araçlarının sahip olduğu üst düzey teknolojiler, aslında uzay yolculukları çalışmalarının gölgesinde gelişen alanlardan olarak biliniyor.

02 Eylül 2015 Çarşamba 14:30
NASA, Uçak Testlerini Sürdürüyor!
Bu bağlamda NASA, havacılık çalışmalarını da aksatmadan sürdürüyor ve son birkaç aydır küçük uçakları, çarpma testlerine tabii tutuyor. Son olarak ise yeni gelişmelerle ilgili test videoları da yayınlanmış oldu.


Cessna 172 tipi uçak ile birkaç ay önce, güvenliği nasıl arttırılabilir sorusunun cevabını aramak adına düşme ve çarpma testlerini yapmaya başlayan NASA, öyle görünüyorki istikrarlı olarak bu test süreçlerine Cessna 172 ile devam ediyor. Son yayınlana test videolarında, Cessna 172 tipi uçağın iniş anında yaşadığı düşme ve çarpma sorunlarının önüne geçmek adına nasıl bir yol izlendiği görüntülerine yer veriliyor.


15 derecelik eğim açısı ile 201 feet yükseklikten yaklaşık 89 km/h hız ile düşme ve çarpma testlerinin yapıldığı bilgilerinin yer aldığı video, NASA’nın bu süreci nasıl ilerlettiğinin örneklerini içeriyor.

Aslında bir ilk olmayan bu test sürecini kaydeden videolar, devam eden testlerle beraber güncelleniyor.

Son olarak NASA’nın neden bu tip bir test süreci kararı aldığına kısaca değinmek gerekirse, ilk etapta pilot güvenliğinin nasıl en üst seviyelere çıkartılabileceği noktasına ışık tutma amacı güdüldüğünü aktarmak gerekiyor.


İstatistikler sonucu söz konusu benzer kazaların ortak verileri ile test süreçlerinin yol haritası çizen NASA, her ne kadar şu an için sadece Cessna 172 tipi uçak için çözüm arıyor gibi görünse de, olası bir güvenlik iyileştirmesi, kısa zamanda diğer tüm savaş ve yolcu uçakları tasarımlarına dahil edilecektir.

Zira genel itibariyle bu şekilde gelişimini sürdüren havacılık ve uçak teknolojiler, NASA gibi diğer önemli isimlerin atılımları ile, önümüzdeki 10 yıllık süreçlerde ciddi geliştirmelere önderlik edebilir.
    Yorum yazmak için sitenin üst kısımdan giriş yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen olun!
banner17
ÖZEL HABER
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
ARŞİV