banner22

banner16
23 Eylül 2019 Pazartesi

Kiev: “BUK füze sisteminin varlığını bilemezdik”

Malezya Havayolları’na ait yolcu uçağının vurularak düşürülmesi ile ilgili teknik soruşturmanın tamamlanmasının ardından Ukrayna’dan ilk açıklama geldi.

14 Ekim 2015 Çarşamba 13:03
Kiev: “BUK füze sisteminin varlığını bilemezdik”
Kiev yönetimi, çatışmaların devam ettiği bölgede hava sahasını uçuşlara kapatmayarak yolcu uçaklarını tehlikeye attığı yönündeki iddiaları reddetti.

Ukrayna Hava Trafik Hizmetleri Başkanı Dmitro Babeichuk,gereken önlemleri aldıklarını ancak bölgede bu tür füze sistemlerinin varlığından haberdar olmadıklarını ifade etti. Babeichuk, “2014’te, Ukrayna Savunma Bakanlığı, terörle mücadele operasyonu bölgesinde sivil hava trafiğinin güvenliği için 7 bin 900 metre yüksekliği kapsayan hava sahasını kapatma kararı aldı. O dönemde, BUK füzeleri kadar güçlü bir sistemin sivil bir uçağı hedef alacağını kimse tahmin bile edemezdi.” dedi.

Başbakan Yardımcısı Hennadiy Zubko ise uçağın vurulmasından Rusya’nın sorumlu olduğunu söyledi ve nedenleri saydı:
“Füzenin fırlatıldığı nokta Rusya yanlısı ayrılıkçıların kontrolünde bulunuyordu. Uçağı vuran füze Rus yapımı. Yeterli eğitim almamış şahısların bu tür silahları kullanması imkansız. Füze kokpiti hedef almış. Bu nedenle bu olayın arkasında Rusların olduğunu düşünüyoruz.”

Hollanda Güvenlik Kurulu’nun raporunda olayın teknik detayları yer alıyor. 298 kişinin ölümüne kimlerin yol açtığı ise hala araştırılıyor.

Euronews muhabiri Maria Korenyuk ceza soruşturmasının önümüzdeki yılın ilk aylarında tamamlanacağını belirtiyor:
“MH17 sefer sayılı uçakla ilgili raporda açıklananlar sürpriz olmadı. Daha önce söylenenler bir nevi tekrar edilmiş oldu. Teknik soruşturma sona ererken, ceza soruşturması halen devam ediyor. Burada en önemli soru, Donbass’da yaşanan olaydan kimin sorumlu olduğu. Bu soruya en erken, uluslararası uzmanların çalışmalarını tamamlaması beklenen 2016’nın başlarında yanıt bulacağız.” 
    Yorum yazmak için sitenin üst kısımdan giriş yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen olun!
banner17
ÖZEL HABER
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
ARŞİV