banner22

banner16
23 Eylül 2019 Pazartesi

Havacılık sektörü dünyanın üç katı büyüdü

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Feridun Bilgin, törende yaptığı konuşmada, son 13 yılda dünyada havacılık sektörünün yılda ortalama yüzde 5 büyüdüğünü, Türkiye'deki oranın ise dünya ortalamasının 3 katına ulaşarak yüzde 15'e çıktığını söyledi.

20 Ekim 2015 Salı 15:57
Havacılık sektörü dünyanın üç katı büyüdü
Aktif havalimanı sayısının 26'dan 55'e yükseldiğini belirten Bilgin, "Toplam yolcu trafiğimiz 2014 sonunda 166 milyonu, 2015'in eylül ayı itibarıyla 140 milyonu geçti" dedi.

6 SIRA YÜKSELDİK
Bilgin, Türkiye'nin, dünya havalimanları toplam yolcu sayısı sıralamasında 2003'e kıyasla 15'incilikten 9'unculuğa yükseldiğini, bu alanda Avrupa'da ilk 3'te olduklarını kaydetti. Bütün bu büyümenin getirdiği taleplerin karşılanması için havacılık sektöründe altyapının geliştirilmesinde özkaynaklar dışında "Kamu-Özel İş Birliği" projelerine ağırlık verdiklerini belirten Bilgin, Cumhuriyet tarihinin en büyük projelerinden birisi olan Yeni Havalimanı Projesi'nin bu yöndeki atılımlarının en büyük ve en önemli örneği olduğunu dile getirdi.

Bilgin, havalimanını modern ulaşım imkânlarıyla şehir merkezine bağlayacak önemli karayolu ve raylı sistem projelerinin de eş zamanlı yürütüldüğünü vurguladı. Bilgin, havalimanından geçecek Yavuz Sultan Selim Köprüsü ve bağlantısı olan otoyolun 2016 yılı mayıs ayında hizmete alınacağına dikkat çekti.  
    Yorum yazmak için sitenin üst kısımdan giriş yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen olun!
banner17
ÖZEL HABER
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
ARŞİV