banner22

banner16
17 Eylül 2019 Salı

ABD uçakları Diyarbakır'a gelmeye başladı

NATO Avrupa Müttefik Kuvvetleri Yüksek Komutanı Philip Breedlove, Temmuz'da ABD'yle varılan anlaşma kapsamında ABD Hava Kuvvetleri'nin İncirlik'ten sonra Diyarbakır'a da uçak ve personel konuşlandırmaya başladığını söyledi.

30 Eylül 2015 Çarşamba 17:34
ABD uçakları Diyarbakır'a gelmeye başladı
Amerikan-Türk Konseyi'nin 34.Yıllık Konferansı'nda konuşan NATO Avrupa Müttefik Kuvvetleri Yüksek Komutanı Philip Breedlove, IŞİD'e karşı oluşturulan koalisyonun İncirlik üssündeki faaliyetlerini gelecek aylarda artırmayı planladığını ifade etti. Breedlove, ABD Hava Kuvvetleri'nin de son dönemde Diyarbakır'daki hava üssüne uçak ve personel konuşlandırmaya başladığını belitti.

Türkiye'nin Irak ve Suriye'den kaynaklı geniş çaplı istikrarsızlıklarla yüz yüze kaldığını ifade eden Breedlove, "Türkiye'nin bir tarafta Suriye'de Esad rejimi tarafından alevlendirilen bir savaş ve bir devletin parçalanmasıyla baş etmek zorunda kaldığını, diğer tarafta da hükümeti IŞİD tarafından tehdit edilen Irak'taki derin istikrarsızlıkla uğraştığını" kaydetti.

'PKK İLE MÜCADELEDE TÜRKİYE'NİN YANINDAYIZ'

Türkiye'nin ayrıca, sınırlarını sadece dışarıdan değil PKK gibi içeriden de tehdit eden terör örgütleriyle mücadele ettiğini belirten Breedlove, "(Bu mücadelede) Türklerin yanındayız ve her ülkenin terörizme karşı kendisini savunma hakkı vardır" dedi.

Öte yandan Türk-Amerikan ilişkilerine değinen Breedlove, "Birbirimizi anlamamız, karşılıklı güven ve saygıyı geliştirmemiz hiç bu kadar kritik önemde olmamıştı" ifadesini kullandı.

'IŞİD'E KARŞI MÜCADELEDE BAŞARILI İŞBİRLİĞİ'

Breedlove, IŞİD'e karşı uluslararası mücadele ve bu konuda Türkiye ile yürüttükleri çabalardan da bahsederek, şunları kaydetti: "Koalisyon, IŞİD'e karşı yürütülen mücadelenin dozunu yükseltmek için gelecek aylarda İncirlik'teki operasyonel kapsama alanını artırma niyetinde. Son dönemde ABD Hava Kuvvetleri, Diyarbakır'daki hava üssüne uçak ve personel konuşlandırmaya başladı. (Bu güçler) Türk hükümetinin misafirleri olarak, koalisyon ortaklarımız Suriye veya Irak'ta yardıma ihtiyaç duydukları takdirde, onlara daha iyi biçimde destek sunmamızı sağlayacaklar. Bu gelişme, IŞİD'e karşı mücadelede koalisyon içerisindeki bir diğer başarılı işbirliğini oluşturuyor."

'300 PERSONEL KONUŞLANDIRILACAK'

Associated Press'in haberine göre; Pentagon yetkilileri, Irak ve Suriye'de IŞİD'e yönelik mücadelede arama-kurtarma faaliyeti sağlamak için Diyarbakır'daki üsse bir uçak ve yaklaşık 300 asker konuşlandırılacağını açıkladı. Yetkililer, birkaç Pave Hawk helikopteri ve arama-kurtarma amaçlı bir C-130 nakil uçağının Diyarbakır'da bulunacağını belirtti. 
    Yorum yazmak için sitenin üst kısımdan giriş yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen olun!
banner17
ÖZEL HABER
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
ARŞİV