banner22

banner16
18 Ekim 2019 Cuma

ABD, içine uçakların inip kalkabileceği bir uçak yapacak!

ABD’nin savunma teknolojileri geliştiren dev tetkik kurumu DARPA tarafındna başlatılan projede ilk amaç, drone’ların inip kalkabileceği bir uçak taşıyıcı geliştirebilmek.

31 Ağustos 2015 Pazartesi 14:42
ABD, içine uçakların inip kalkabileceği bir uçak yapacak!


Bunun üzerine hem keşif hem de saldırı amaçlı, gelişmiş drone filolarını, çok fazla hızlı şekilde cephe bölgelerine sürmek ve hızlı şekilde yakıt ve mühimmat ikmali yapmak olası bir durum olacak . Bunun dışında , taşıyıcı uçak esasen havada ve belirgin bir sürat ile uçuyor olacağı için, drone’ları bu platforma indirmek ve bu platformdan kaldırmak, drone’ların kalkış ve inişi için lazım gelen olan pahalı pistlere gereksinimi da kaldıracak. Bunun üzerine , cephe bölgesine yakın pist gereksinimi da ortadan kalkacak.


ABD’nin planı hakikat olursa, sadece dron’lardan oluşan bombardıman ve saldırı filoları kurmak efektif hale gelecek. ABD ordusu, dünyanın her yerinde drone’ları çok fazla etkin olarak kullanabilecek. Tabii , projenin şu anda tümünün “teori” seviyesinde olduğunu ve DARPA’nın hava aracı taşıyan bir hava aracı yapmak için lazım gelen konseptleri oluşturma seviyesinde olduğunu da hatırlatmak gerek . Yani bu proje ile yaşama geçecek taşıyıcı uçakların savaş alanlarında efektif olarak kullanılması için yaklaşık olarak 10 yıl sürecek planlama, deneme ve üretim aşamaları lazım geliyor .
    Yorum yazmak için sitenin üst kısımdan giriş yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen olun!
banner17
ÖZEL HABER
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
ARŞİV