banner22

banner16
18 Ekim 2019 Cuma

Prof. Dr. Ünsal Ban: Türkiye'nin uçan kanatları üniversitemizden çıkacak

Türk Hava Kurumu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ünsal Ban, bugün NTV ekranlarında yayınlanan Doğru Tercih programında Sadık Gültekin'in konuğu oldu. THK Üniversitesi'nin hedeflerinden ve sunduğu olanaklardan bahseden Prof. Dr. Ünsal Ban, havacılık ve uzay bilimleri sektörünün istihdam açığına dikkat çekti.

18 Temmuz 2013 Perşembe 13:15
Prof. Dr. Ünsal Ban: Türkiye'nin uçan kanatları üniversitemizden çıkacak
Türk Hava Kurumu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ünsal Ban, bugün NTV'de Sadık Gültekin'in sunumu ile ekranlara gelen Doğru Tercih programına konuk oldu. THK Üniversitesi hakkında bilgiler veren Prof. Dr. Ünsal Ban, tercih döneminin son günündeki öğrencilere tavsiyelerde bulundu.
 
 

"Türkiye'nin uçan kanatları bizden çıkacak"
 
 
 
"İstikbal göklerdedir" felsefesiyle kurulan üniversitemiz Türk bayrağını taçlandırıyor. Gençlerimizle birlikte uçmaya hazırız. Üniversitemiz 2 yıldır öğrenci kabul ediyor. Bu sene 3. yılımızdayız. Türkiye'nin uçan kanatları bizden çıkacak.
 
Türkiye'nin ve bölgenin tek havacılık ve uzay bilimleri üniversitesiyiz. Orta Doğu'da, Afrika'da ve bölgenin hiç bir yerinde benzer bir üniversite yok. İddialı bir cümle olarak; dünyada hiç bir üniversitenin 4 havalimanı ve 80 uçağı yok. Bu olanaklar, hem ülkemiz açısından hem de bizler açısından büyük bir gurur kaynağı.
 
Geçen yıl üniversitemizde 45 farklı ülkeden öğrenci geldi. Bu yıl 97 farklı ülkeden üniversitemize öğrencilerin gelmesini bekliyoruz. Bu öğrenciler, mezun olduktan sonra ülkerine döndüklerinde Türkiye'de eğitim almış bireyler olarak havacılık sektörünün öncüleri olacaktır. Bu durum, üniversitemizin bölgesinde havacılık ve uzay bilimleri merkezi olduğunu götseriyor.
 
 
 
"10 bin doları Türk gençleri alsın"
 
 
 
Gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde havacılık sektörü yüzde 6.5'lik bir büyüme gerçekleştirmiş. Havacılığın gelecekte nasıl bir sektör olacağına bakmak gerek. Türkiyede şuan 1000'den fazla yabancı pilot var. Hatta bakım onarım kısmında da genelde yabancı insanlar çalışıyor. Bu durumun üzücü olduğunu düşünüyorum. Yabancılar tarafından yapılan bu işlerin Türkler tarafından yapılmasını daha faydalı görüyorum.
 
Havaalanına gittiğinizde karşılaştığınız tüm personeli THK Üniversitesi içerisinde yetiştirmeye çalışıyoruz. Kabin memurlarından bakım onarım personeline, uçak yapımı için uçak mühendisliğinden mekatronik mühendisliğine kadar pek çok bölümümüz mevcut. Ankara'da ana kampüsümüz yer alıyor. İzmir'de de meslek yüksek okulumuz var. 
 
 
 
Üniversite - sanayi iş birliği olanakları
 
 
 
Bizim üniversitemizin en önemli özelliği sanayi işbirliğini sağlamış durumda olması. Kampüsümüzün içerisinde hangarlarımız mevcut. Bakım onarım yapılıyor. Bunların hepsini bir araya getirdiğimiz zaman muaazam bir güç çıkıyor. Sadece bunlarla da yetinmiyoruz. Havacılık ve uzay bilimleri kuruluşlarıyla iş birliklerimiz var. Öğrencilerimizi bu yerlere staja gönderiyoruz. Üniversite - sanayi işbirliği konusunda oldukça ilerideyiz ve bu yolla da İzmir'de bu yıl mezun olan öğrencilerimizin nerdeyse tamamı iş bulmuş durumda. 
 
Üç nokta çok önemli. Birincisi; havacılık ve uzay bilimleri alanında müthiş bir istihdam açığı var. İkincisi; üniversitemizden mezun olanların iş bulamama gibi bir imkanı yok. Üçüncüsü de üniversite sanayi işbirliği konusundaki ilerlemiş olanaklarımız.
 
 

"Hedefimiz %100 bursluluk oranı"
 
 
 
Şuanda %70 civarında olan burs oranımızı %100'e çıkarmayı hedefliyoruz. Gençlerimizi 250 saat uçurduğumuzu düşünürsek çok büyük bir maliyet var. Ancak gelecek yıl hedefimiz öğrencilerimizin tamamını burslu yapmak. Şehitlerimizin bize emanetlerine sahip çıkıyoruz. Şehit ve gazi çocuklarına %100 burs veriyoruz. Şehit çocukları eğer bizim üniversitemizi seçerlerse, üniversitemizde ücretsiz eğitim görecekler. 
    Yorum yazmak için sitenin üst kısımdan giriş yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen olun!
banner17
ÖZEL HABER
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
ARŞİV